‘I Should Be Eyeing r Bigger Awards Such Are Petty For Big...

‘I Should Be Eyeing r Bigger Awards Such Are Petty For Big Brands Like Me’ See Bahatis Reply After He Was Questioned On How He Feels After Not Being Nominated For Groove Awards.

SHARE

Willy Paul and Bahati are the talk of town after not appearing in the groove awards nominees list.

Bahati have won some of the awards from the groove but this time round they don’t seem to recognize him as well as his brother Willy Paul.

Although it happened in 2016 as well this time the two artiste have decided to comment on it and even after willy paul took it personal Bahati this to say he aims for big awards the likes of BET and MTV.

Wajua Msanii akibarikiwa kabla u break out kuna changamoto, ila mimi sichukulii kama changamoto una give thanks for everything, sababu ina maanisha mungu anakutoa kwa Nini fulani anakupeleka kwa nini kubwa zaidi, sababu mimi kama mimi nafkiri nimeshinda groove enough time, nimeshinda song of the year, video of the year, collabo of the year, male artiste, kwa ivyo sahu nafeel na na need growth, nahitaji something bigger sikuwa last year na siku expect kurudi, kitu kubwa ambayo tunafaa kusubiri ni BAHATI aletee BET ama MTV” BAHATI alimalizia kwa kuwa shukuru Groove Awards kwa kumpa support na pia kusistiza kuwa hawajokosana na waandaji wa tuzo hizo,” Bahati told Mzazi Willy Tuva.

Probably groove strongly believe the two are not feet for the gospel brackets.

Loading...


Tired of losing to the likes of Sportpesa, Betin, Betway etc Try this site and win DAILY!!! Join them and Start Winning daily, plus 10 SURE TIPS DAILY!!! CLICK HERE